New York’ta Gidilebilecek Birbirinden Eşsiz 5 Kitapçı

Hızlı yaşam temposuyla dikkatleri üzerine çeken rüya şehri New York’a gideceksiniz ve hazır gitmişken birkaç kitap edineyim diyorsanız birbirinden eşsiz bu kitapçıları mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Eğlencenin 7 gün 24 saat boyunca devam ettiği New York sokaklarında biraz olsun nefes alabilmek ve kendinizi daha sakin bir ortam içerisinde bulmak istiyorsanız bu güzel kitapçılara uğrayabilirsiniz. Hem kendinize özel bir zaman ayırabilir hem de New York kültürünün nasıl yansıtıldığını bu kitapçılarda görebilirsiniz.

1. Strand Bookstore

Tam tamına 4 katlı bir kitapçı olan bu devasa mekan New York’un en klasik kitapçılarından birisi olarak listemizin başında yer alıyor. Strand Bookstore, her türlü kitabın barındığı ve New York’un en fazla kitaba ev sahipliği yaptığı kitapçılardan yalnızca birisidir. Bilim-kurgu romanlarından, fotoğrafçılık ve sinema dünyasına ait kitaplara, dergilere kadar aradığınız her türlü okumalığı burada bulabilirsiniz.

Bu kadar kitabın içerisinde nasıl dolaşacağım diyorsanız, tedirgin olmanıza da gerek yok… Çünkü bu kitapçı devasa bir alana yayılmış durumda. Kitaplar arasında rahatça gezebiliyor ve kitapları inceleyebiliyorsunuz.

Strand Bookstore bir tek kitapçı değil aynı zamanda ünlü yazarların söyleşilerini gerçekleştirdiği yerlerden birisidir. Bu sayede hemen hemen her gün bir yazarla tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Burada gerçekleşen yazar organizasyonlarını da internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

2.  Bluestockings Bookstore & Café and Activist Center

Bluestockings, New York’ta bulunan birçok kitapçıdan farklı bir kitapçı olarak yer alıyor. Çünkü burası tamamen gönüllü kişiler tarafından işletilen bir kitapçı. Evet yanlış okumadığınız. Tam anlamıyla gönüllülerin çalıştığı, gönüllüler tarafından rafların doldurulduğu bir kitapçıdan bahsediyoruz!

Bu kitapçının bir diğer özelliği ise kuruluş amacı… Kadınlar tarafından yazılan kitapların daha çok bulunduğu bu yerin kuruluş amacı kadınlar için yazılan ya da kadınlar tarafından yazılan tüm kitapların yaygınlaşmasını sağlamak. İsminden de anlayabileceğiniz gibi 18. yüzyıldaki İngiliz topluluğu olan Blue Stocking Society gelenekleri burada devam etmektedir. Bu gelenekler içerisinde feminizm düşüncesi hakim olmakla beraber sosyal adalet ön planda tutulmaktadır.

6.000’den fazla kitabın bulunduğu bu kitapçıda imza günleri de düzenlenmektedir. İmza günlerini takip etmek için internet sitesine bakmanız yeterli.

3. Argosy Bookstore

Üç kuşaktır aynı aile tarafından işletilen bu kitapçı daha çok niş zevki olan kişilere hitap ediyor. 1925 yılında açılan ve açıldığı günden bu yana Midtown Manhattan üzerinde yer alan Argosy, 6 katlı bir kitapçı olarak listemizde yer alıyor.

1925 yılında açılan ve birkaç restorasyon haricinde herhangi bir değişikliğe uğramayan bu kitapçının iç dekorasyonu o yılları hatırlatır cinsten sizlere eşlik ediyor. Argosy Bookstore’un özelliği, nadir bulunan ve kullanılmamış olan kitaplara ev sahipliği yapmasından kaynaklanıyor. Eğer yolunuz buraya düşerse kitapçının harita koleksiyonunu da inceleyebilirsiniz.  Çünkü bu koleksiyon dünya üzerinde de antika sayılıyor.

4. Housing Works Bookstore & Cafe

“Sadece bir kitapçı” deyip geçmemek gerektiğinin bir kanıtı olarak Housing Works listemizde yer alıyor. Yaklaşık olarak 25 yıldır HIV ve AIDS ile mücadele eden hastalara ve evsizlere yardım eden bu kitapçı, her yıl 30.000’den fazla New Yorkluya destek çıkıyor.

Herhangi bir şekilde kar amacı güdülmeyen bu organizasyona gönüllü olarak yardım edebiliyorsunuz. Çeşitli etkinliklerle bağışlar toplayan bu kitapçı, toplamış olduğu tüm bağışları hastalara ve evsizlere yardım etmek amaçlı kullanmaktadır. Manhattan SoHo’da yer alan bu kitapçıyı ziyaret ederek hastalara ve evsizlere gönüllü olarak yardımda bulunabilirsiniz.

5. Rizzoli Bookstore

1964 yılında açılan Rizzoli Bookstore’a giderseniz sanat dünyanızın bir anda aydınlandığını fark edebilirsiniz. Tamamen moda, iç ve dış mimari, sanat, fotoğrafçılık ve sinema, tasarım alanları üzerine yoğunlaşan bu kitapçıda bu alanlara özel aradığınız her kitabı bulabilirsiniz. New York, Manhattan bölgesinde yer alan bu kitapçı birçok turist tarafından her yıl ziyaret edilmektedir. Çünkü kitapçının dekorasyonu adeta 60’lı yıllardan fırlayan bir kütüphane gibidir. Büyüleyici ve göz kamaştırıcı yapısıyla hizmetine devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*