Tüm Oyuncuların Bilmesi Gereken Oyunculuk Teknikleri

Bir aktör ya da aktris olmadan önce insanların kendisine özgün oyunculuk teknikleri hakkında bilgi edinmesi gerekir. Bu teknikler tiyatro, sinema ya da müzikal gibi oyunlarda tiyatro terimlerinin öğrenilmesini sağlar.

Birçok Hollywood yıldızı, sektör içerisinde başarılı olabilmek için bu tekniklerden faydalanmaktadır. Söz konusu oyunculuk olduğu zaman kullanılabilecek çeşitli teknikler vardır. Bu teknikler sayesinde aktör ya da aktrisler, oynamış oldukları rolü hayata geçirebilmektedir.

Klasik Oyunculuk Tekniği

Constantin Stanislavski tarafından yaratılmıştır. Geliştirilen oyunculuk tekniğine göre klasik oyunculukta bir “sistem” vardır. Sürekli olarak kendisini geliştiren ve oyunculara sistematik bir yaklaşım sunan bu teknik çalışma alanları, konsantrasyon, ses, fiziksel yetkinlikler, duygusal hafıza, gözlem ve dramatik analizi içermektedir.

Stanislavski’ye göre bu teknik şu sözlerle ifade edilmektedir:

“Kendi metodunuzu yaratın. Benimkine köle gibi bağlı kalmayın. Kendinize yarayan, size göre bir şeyler yaratın. Ama geleneklerle size öğretilenin dışına çıkın, size yalvarıyorum.”

Chekov Oyunculuk Tekniği

Michael Chekov, Constantin Stanislavski’nin öğrencisidir. Chekov tarafından bulunan tekniği günümüzde Clint Eastwood, Marilyn Monroe, Yul Bryner gibi ünlü isimler kullanmıştır. Bu teknik, oyuncuların rol karakterlerinde karşılaşmış olduğu içsel problemlerin çözülmesini sağlamaktadır.

Oyuncunun ideal bir aktör olmasını sağlayan bu teknik, insanı iki temel özelliğe sahip enstrüman gibi görür. İlki oyuncunun fiziksel bir kimliği olduğuna inanması ve ikincisi de oyuncunun bilinç kimliği ile duygu, düşünce ve güdülere sahip olmasıdır.

Oyuncuların bir iç yaşamı olduğunu ve bu iç yaşamı performanslarında kullanması gerektiği söyleyen Chekov, “psiko-fiziki” faktörlerin oyunculukta temel olduğunu söylemiştir. Oyuncunun rol kabiliyetini geliştirebilmesi için iç dünyasını da geliştirmesi gereklidir.

Metod Oyunculuğu Tekniği

Lee Strasberg ve onun kurduğu Grup Tiyatrosu’nun üyeleriyle oluşan tekniktir. Bu tekniği Sanford Meisner, Robert Lewis, Stella Adler gibi isimlerin hepsi kullanmıştır. Üstelik hepsi bu tekniği Lee Strasberg ile beraber çalışarak geliştirmiştir.

Tekniğin temelinde duyu hafızası ve etkisel hafıza vardır. Belli yöntem ve egzersizler yardımıyla bu iki hafızanın da geliştirilmesi sağlanır.

Metod Oyunculuğu Tekniği

Lee Strasberg ve onun kurduğu Grup Tiyatrosu’nun üyeleriyle oluşan tekniktir. Bu tekniği Sanford Meisner, Robert Lewis, Stella Adler gibi isimlerin hepsi kullanmıştır. Üstelik hepsi bu tekniği Lee Strasberg ile beraber çalışarak geliştirmiştir.

Tekniğin temelinde duyu hafızası ve etkisel hafıza vardır. Belli yöntem ve egzersizler yardımıyla bu iki hafızanın da geliştirilmesi sağlanır. Oyuncular kişisel duygu ve düşünceleriyle bir bağlantı kurabildiği müddetçe oyuncudur.

Oyunculuk teknikleri içerisinde yer alan klasik oyunculuk tekniğinin aslında temeli bu tekniktir. Oyuncuların canlandırmış olduğu karakterin duygu ve düşünceleriyle bağ kurması gereklidir ve oyuncu bu tekniğe göre bunu hayal ederek yapar.

Bu tekniği kullanan isimler arasında Jared Leto, Jake Gyllenhaal, ve Angelina Jolie gibi isimler yer almaktadır.

Uygulanabilir Estetik Oyunculuk Tekniği

Uygulanabilir estetik oyunculuk neyse, metod oyunculuğu da aslında odur. Biri çatal ise diğeri bıçaktır. Adeta birbirini bütünleyen bu tekniğin birlikte kullanımında oyunculukta yüksek performans elde edilebilmektedir.

Uygulanabilir estetik oyunculuk tekniği dört adımdan oluşmaktadır. Bu dört adımda iyi bir analiz yapılmasını sağlar.

  • Kelimesi kelimesine adımı:

Ne olduğunun en basit şekilde açıklamaktır.

  • İstek adımı:

Bir karakter nihai olarak ne söylemek ya da ne yapmak istiyor analizini ortaya koyar.

  • Gerekli Aksiyon adımı:

Karakterin ne yaptığı ile aktörün ne yaptığının ayrı şeyler olduğunun anlaşılması gereken adımdır.

  • Mış gibi adımı:

Bu adım, aktörün sahnede kıvılcım olarak kullanacağı hafızasıdır. Oyuncu için bu hafıza bir araçtır. Uygulanabilir estetik tekniğini kullanan isimler arasında Scott Parker, Rose Bryne, Jessica Alba ve Clark Gregg gibi isimler yer alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*