Bizimle iletişime geç
Sosyal İnsan

Sosyal İnsan

Tuncay Akgün’den korkutan açıklama

Kültür Sanat

Tuncay Akgün’den korkutan açıklama

Dövize endeksli kağıt fiyatları nedeni ile büyük sıkıntı içerisinde olan yazılı basın, batmaya devam ediyor. Şimdiden pek çok gazete ve dergi yayın hayatına son verirken, ayakta kalmaya çalışanlar ise, “durum kötüden de beter” yorumları yapıyor.

Büyük bir beğeni ile takip edilen LeMan, geçtiğimiz gün çıkardığı yeni sayısını fiyatlara tepki olarak ‘cep boy’ olarak raflara gönderirken, Uykucu ise 1 liralık zam yapmak zorunda kalmıştı.

Ünlü karikatür dergisi LeMan’ın genel yayın yönetmeni Tuncay Akgün, kendilerinin ve sektörün içinde bulunduğu vahim durum ile ilgili BirGün’den Can Uğur’a, mevcut durum ve sektörün geleceği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

BU DURUM SEKTÖRÜ KOMAYA SOKAR

“Kâğıtta sıfır yerli üretim olduğu için kurdaki yükseliş yayıncılığı komaya sokar. Nitekim içinde yaşadığımız süreç de budur. Koma, yoğun bakım gerektirir. Ortada böyle bir durum da olmadığına göre vaziyet ümitsizdir. Türkiye’deki medya kontrolünün yüzde 80-90’lar oranında hükümette olduğunu düşünürsek onlar açısından sorun yoktur. Dışarıda kalanlar süreli yayınlanan dergiler ve kitap yayıncılığı açısından ise ölümcül eşiğe varılmak üzere. Bu, ülkenin zaten çölleşmiş olan kültürel hayatının tamamen ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir. Yani durum ciddi. Bunların etkileri ise onlarca yıl telafi edilemeyecek bir kayba yol açacaktır.”

SEKA’NIN KAPATILMASI İLE BUNU ÖN GÖRDÜK

“2005’te kapatılana kadar biz sadece SEKA kağıdı kullanıyorduk. Kapatılma süreci başlatıldığında bugünleri öngörmüştük. Onun için atlayıp SEKA işçilerinin direnişiyle dayanışma için İzmit’teki fabrikaya gittik. İşçiler polis ablukası altında aileleriyle birlikte fabrikada kalarak direniyordu. Kâğıttan odalar yapmışlardı. Çok görülmeye değer bir manzaraydı.””

Akgün, sözlerini şu cümlelerle noktalıyor:

“Bu arada SEKA, hükümet desteği falan derken eski yıllara dönelim. Kâğıt tüketimi, bazı çok önemli kâğıtlar dışında tamamen yerli üretime dönük olduğu halde yazılı basına ‘kâğıt tashihi’ gibi bir uygulama vardı. Biz hiç kullanmadık ama sadece bunu kullanmak için yayınlanan naylon gazeteler olduğunu hatırlıyorum. Büyük gazeteler için ise o zamanlar bile kâğıt desteğine ihtiyaç duyulduğunu çıkartabiliriz. Biz içinde bulunduğumuz krize karşı bu hafta bir ‘Cep Leman’ çıkararak meydan okuduk. Gelecek haftalar yeni espriler üretebiliriz. Ama uzun vadede durum aşılabilir mi, devam edebilir miyiz öngöremiyorum.”

Bilgisayar, internet ve sonrasında tabi ki gelişen teknolojiye olan ilgim eğitim yönümü belirlemede de kuvvetli bir gerekçe oldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümünü tamamladım ve interneti daha profesyonel olarak kullanmaya başladım. Haberi okuyan tarafta değil, yazan tarafta olmayı tercih ettim.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı