Gişe’de 2018 yaz raporu yayınlandı

Gişe'de 2018 yaz raporu yayınlandı

Eylül itibari ile geride kalan yaz ayında kaç izleyicinin sinemaya gittiği, yerli ve yabancı filmleri seyreden biletli sinemasever sayısı gibi veriler rapora döküldü.

Veriler açıklandı

1 Haziran – 31 Ağustos 2018 arasında ki tarihleri kapsayan rapora göre, tam olarak 9.837.453 seyirci bilet satın alarak, salonlarda ki filmleri seyretti. Sinema da izlenen filmlerin 3/4’ü yabancı filmler olurken, günde ortalama 100.929 kişiye denk gelen 9.8 milyon sinemasever 120 milyon TL hasılat elde ettirdi.

Çarpıcı ayrıntılardan biri de bu 2018 yazının, 2017 yazının aynı dönemlerine göre %5’lik bir düşüş göstermesi oldu. Jurassic World: Yıkılmış Krallık yaz ayının en çok filmi olurken, çok daha sonradan gösterime giren İnanılmaz Aile 2 çok iyi bir izlenme elde ederek, 3 aylık sürecin en çok izlenen 2. filmi oldu. Onun da hemen arkasından Mission: Impossible – Yansımalar geldi ve üçüncü sırada yer aldı.

Türkçe filmlerde ise kendi rekorunu da egale eden Alper Mestçi’nin devam halkası olan Siccin 5, ve yine Mestçi’nin yönettiği Üç Harfliler: Beddua oldu. 3. sırada ise Türkiye’nin oskar adayı olan, Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat filmi yer aldı.

Box Office Türkiye’nin yaz ayı raporunu yansıttığı info grafikten kapsamlı detaya göz atabilirsiniz.

gişe 2018 yaz raporu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*