Turkish-i Dondurma filminin çekimleri devam ediyor

Turkish-i Dondurma filminin çekimleri devam ediyor

I. Dünya Savaşı sırasında Avustralya’da yaşayan iki Türk’ün hikayesini anlatan Turkish-i Dondurma filmi, Çanakkale şehitlerinin ülkeleri için nasıl bir savaş verip, şehit düştüğünü beyazperde’ye aktaracak.

21 Temmuzda çekimlerine başlanan, Ayla filminin yapımcısı Mustafa Uslu’nun yapımcılığını üstlendiği filmin yönetmenliğini de rekortmen film Ayla’yı yöneten Can Ulkay üstleniyor.

Çekimler hala devam ediyor

1915’li Avustralya yıllarını anlatacak olan bir dönem filminin en dikkat çeken yanıda Hindistan, Çin, Avusturalya ve Arabistan gibi ülkelerin milletlerinden yer alan bir oyuncu kadrosuna sahip olacak olması. Will Thorp, Alma Terzic, Marleen Mathews ve Carl Wharton gibi İngiliz, Yugoslav ve Hollandalı oyuncuları kadrosunda bulunduruyor.

Film genel konusu itibari ile, 1915 yılında, Avustralya’da yaşayan iki Türk, Çanakkale’de yedi düvele karşı bir savaş verildiğini öğrenince, cepheye savaşmak için ülkelerine dönmek isterler. Ancak Avustralyalı yetkililer onların oradan ayrılmasına müsade etmez. Biri deveci, (Erkan Kolçak Köstendil), diğeri el arabasıyla dondurma satan (Ali Atay) iki Türk, İngilizler’in Avustralya’da asker devşirmek için broşür dağıtıp, Türkler aleyhinde kara propaganda yaptığını görünce, “Madem bizi göndermediler, o zaman biz de burada savaşalım” derler.

Filmi oyuncularından olan Şebnem Bozoklu, “Babamı kaybetmeden bir gece önce, hikayeyi ona anlattım. Senaryo seçimlerime karışmazdı ama ilk defa bu projede yer almamı istedi. Onun vasiyetini, iyi ki yerine getirmişim” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*