Uğur Mumcu Suikastının Üzerinden 26 Sene Geçti…

Gazeteci – yazar Uğur Mumcu, öldürülmesinin ardından geçen 26’ıncı yıldönümünde de unutulmadı. Pek çok meslektaşı ve önemli isimler tarafından Beşiktaş’ta adının verildiği parkta anma programı düzenlenen Uğur Mumcu, 24 Ocak 1994 tarihinde bir suikast sonucu öldürülmüştü. Bugün ise usta gazeteci, sevenleri tarafından anıldı.

Fail-i Meçhul Bir Suikastın Kurbanı, Usta Yazar, Gazeteci…

Uğur Mumcu, fail-i meçhul bir suikastin kurbanı olan usta yazar, gazeteci… Ankara’daki evinin önünde, rabasının içerisine döşenen bir bombanın patlaması neticesinde hayatını kaybeden, pek çok haberde imzası bulunan ve yazıları ile fikirleri ile toplumda farkındalık oluşturmayı başaran bir değer… Olay yerinde yapılan incelemeler neticesinde suikasta dair herhangi bir iz ya da bilgi bulunamazken, patlama neticesinde ortaya saçılan deliller de ortadan kaldırıldı.

Uğur Mumcu için ölümünün 26’ıncı sene-i devriyesinde, Beşiktaş’ta adının verildiği bir parkta anma programı düzenlendi. Düzenlenen törende bir konuşma yapan CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Burak Tanış, bugün burada düzenlenen bu program ile usta gazeteci – yazar Uğur Mumcu’nun unutulmadığını, bundan sonra da asla unutulmayacağını ispat etmiş olduklarını ifade etti. Yakmış olduğu bilgi mumunun ışığından bugün olduğu gibi yarın da yararlanmaya devam edeceklerini söyleyen Burak Tanış, 26 yıl öncesinden kendisinin bugünler hakkında geleceğe dair bilgi verip uyarıda bulunduğunu, savunduğu fikirlerden bir kez olsun tereddütte bulunmayıp geri adım atmayan bir değer olduğunu da ekledi.

“Kurşun Hiçbir Zaman Fikirleri Susturamaz”

Törene katılan bir diğer isim Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Tahir Doğaç’ta Uğur Mumcu hakkında konuştu. Doğaç konuşmasında, kurşunun hiçbir zaman fikirleri durduramayacağını ifade etti.

Yapılan bu konuşmaların ardından anma törenine katılan her isim, Uğur Mumcu adına parka birer karanfil bıraktı.

Suikasta Kurban Giden Uğur Mumcu Kimdir?

22 Ağustos 1922 yılında Kırşehir’de dünyaya geldi. Eşi Şükran hanımdan Özgür ve Özge adında bir kızı ve bir oğlu olan Uğur Mumcu, bundan 26 yıl öncesinde kendisine düzenlene bir suikast neticesinde yaşamını yitiren bir gazeteci bir yazar idi.

İlkokulu Ankara Devrim İlkokulunda tamamlayan Uğur Mumcu, liseyi ise Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’nde tamamladı. 1961 yılında başladığı Hukuk Fakültesi’ni 4 yıl içerisinde başarılı bir şekilde tamamlayarak avukat olan Mumcu, daha öğrencilik yıllarında iken Cumhuriyet Gazetesi’nde yazmaya başladı. Bu gazetede yayımlanan Türk Sosyalizmi başlıklı makalesi ile Yunus Nadi Ödülü’ne layık görülürken, 1969 ile 72 yılları arasında Ankara Hukuk Fakültesi’nde İdare Hukuk Profesörü olan Tahsin Bekir Balta’nın asistanı olarak görev yaptı.

Kariyeri Başarılarla Dolu Olan Bir Gazeteci…

Öte yandan Yeni Ortam Gazetesi’nde de köşe yazarı olarak çalışan Uğur Mumcu, 75 yılından sonra Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşesinde Gözlem başlığı ile yazılar yazmaya başladı. Yazdığı her yazısı ve sunduğu her fikri ile geçeğe ışık olan usta gazeteci, ayrıca pek çok kitap da yazdı.

Gazetecilik kariyeri başarılarla dolu olan Uğur Mumcu, 24 Ocak 1994 yılında, Ankara Karlı Sokak’ta yer alan evinin önünde, arabasına yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu kurban edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*