Ünlü Broadway oyuncusu Brian Murray vefat etti

Ünlü Broadway oyuncusu Brian Murray vefat etti

Ünlü oyuncunun Pazartesi akşamı New York’da doğal sebeplerden hayatını kaybettiği ilan firması tarafından duyuruldu. Kurt oyuncu, 50 yıldan uzun süre Broadway’de yer aldı.

2004 yılında ‘Amerikan Tiyatroları Onur Listesine’ dahil edilen Murray, ABD’de verilen tiyatro ödülleri olan Tony ödüllerine 3 kere aday gösterilirken, bunlardan ikisi Rosencrantz and Guildenstern Are Dead’de (Sahte Hayatlar) oynadığı Rosencrantz karakteri ve Vali yardımcısı Danforth’u oynadığı The Crucible (Cadı Kazanı) de ki rolleri ile oldu ve bu yapımlar ile Tony ödüllerinde en iyi aktör kategorisine aday gösterildi.

Usta oyuncu yine 1997 yılında, Lillian Hellman klasiği olan The Little Foxes’da ki rolü ile de Tony ödüllerine aday gösterilmişti.

Brian Murray, 10 Eylül 1937’de Güney Afrika, Johannesburg’da doğdu. İngiltere’ye taşınan Murray, 1964 yılında Paul Scofield’in oynadığı King Lear’in yapımını üstlenen Royal Shakespeare şirketinin turu ile New York’a geldi. Bir sonraki yıl ilk sahnesini All in Good Time’da oynadı.

Alec Baldwin’in babası rolü ile The Good Wife dizisinde de rol alan usta oyuncu, ayrıca Drama Desk Ödülleri, Lucille Lortel Ödüllerini de kazanma başarısı gösterdi.

Murray’ın son göründüğü oyunlar, 2009 yılında Janet Mcteer ve Harriet Walter ile birlikte oynadığı Mary Stuart ile 2011 yılında yakın arkadaşıyla birlikte oynadığı The Importance of Being Earnest oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*