Venezuela’da Sular Durulmuyor! ABD’den Büyük Yaptırım Kararı!

Venezuela’da meydana gelen ekonomik sıkıntıların ardından düşük rütbeli bir grup askerin darbe girişiminde bulunması işleri giderek kızıştırmıştı. Ardından ülkede bir türlü sular durulmadı. Darbe girişimin engellenmesinin ardından yeni krizler patlak vermeye başladı. Ülkede ordunun yeni bir darbe girişimi başlatacağına yönelik inançlar son derece yüksek. AYrıca bu krizi destekleyenlerin başında ABD geliyor. Son olarak Maduro hükümetini tanımadığını açıklaması pek çok dengeyi değiştirmişti. Ardından Ulusal Meclis Başkanı olan Guaido geçici başkanlığını ilan etmişti. ABD ve peşinden gelen pek çok ülke Guaido’yu başkan olarak tanıdıklarını açıklamışlardı.

Gerginliğin ABD ve yandaşları tarafından körüklenmesinin ardından yaşanacaklar merak ediliyordu. Bunun üzerine ABD tarafından bugün yeni bir açıklama geldi. Venezuela’ya bağlı olan petrol şirketlerinden Povsa’ya karşı ekonomik anlamda bir yaptırım uygulama kararı aldılar. Bu doğrultuda şirketin ABD’nin kırmızı listesine girdiği öğrenildi. Şirket ve şirketle ilgili tüm varlıklar yaptırım listesindeki yerini aldı.

ABD Gerginliği Tırmandırıyor!

Venezuela Devlet Başkanı olan Maduro’nun hakimiyetini ve meşruiyetini tanımak istemeyen ABD işleri kızıştırmaya devam ediyor. ABD tarafından arka arkaya yapılan açıklamalar ve ardından ortaya atıla yaptırım kararı suların bir türlü durulmasına izin vermiyor. Yaptırım kararının alınması pek çok ülkenin tepkisine neden oldu.

Bugün Beyaz Saray tarafından düzenlenen bir basın toplantısında Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton yaptırım kararını ilk kez kamuoyu ile paylaşmış oldu. Maduro’nun bu saatten sonra ABD tarafından herhangi bir anlamda meşruiyetinin kalmadığını altını çizerek tekrarladılar. Bu süreçte yeni bir hükümet kurulana ve tüm olumsuz durumlar ortadan kaldırılana kadar ülke için Juan Guaido’nun tanınmasına karar verildiği öğrenildi.

Venezuela halkına ait olan varlıkları artık Maduro ve hükümetinin kontrol edilmesinin ABD tarafından engelleneceğini ve halka bunun garantisini verdiklerini ifade etti. Venezuela halkına da seslenirken daha barışçıl ve sürdürülebilir geçiş süreci istiyorlarsa Guaido’nun desteklenmesinin gerekli olduğu ifade edildi.

Askeri Seçenekler Gelebilir!

Venezuela’da yaşanan karışıklıklar ve olumsuz havanın dağıtılması adına nasıl bir yol izleneceği sorulduğu zaman çok konuşulacak bir yanıt verdi. Özellikle askeri müdahale konusunda olumsuz konuşmayan Beyaz Saray tüm seçeneklerin bir süredir masaya yatırıldığı ve etraflıca üzerinde çalışmaların yapıldığı belirtildi.

Ekonomik anlamda PDVSA şirketinin yaptırım listesine alındığı ifade edildi. Bu şirketle iş yapan diğer şirketlerinde gözleri korkutuldu. Bu şirkete ve devamında atacakları adımlara dikkat etmeleri, aksi takdirde yaptırım listesine girebilecekleri belirlendi. Bu şirketin Venezuela hükümeti için en büyük gelir kaynağı olduğu biliniyor. Yaptırım listesine alınmasının ardından hükümet üzerindeki baskının ciddi anlamda artırıldığı düşünülüyor. ABD yeni bir açıklama yaparak Venezuela’nın ABD’de bulunan 7 milyar dolarlık finansmanını dondurduğunu ve kullanmasına izin vermeyeceği ortaya çıktı. Bu paranın kontrolünün yakın zamanda Guaido’ya geçmesi ve ülke nezdinde kullanması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*